Firmamız, 1985 yılından beri Gıda sektörü içerisinde faaliyet göstermektedir.2008 Yılında Antepsan adı altında yeni kurmuş olduğu üretim tesisi ile Gaziantep'te üretimi sürdürmektedir.Üretim tesisimizin kapalı alanı 2.400 m2 dir.Şirketmizin öncelikle kuruyemiş ürün gurubunun üretimine başladıktan sonra, zaman içinde sırasıyla pestil gurubu,ezme gurubu,krokan gurubu ve şekerleme gurubu üretimi, ile portföyünü genişletmiştir.

Şirketimiz; ulusal ve uluslararası pazarlarla kaliteli ürün üretmeyi ve üretim potansiyelini artırmayı kendisine ilke edinmiştir. Üretimi gerçekleştirirken çevreye zarar vermemek ve çalışan memnuniyetini artırmak için önleyici tedbirleri almak için özel yatırımlarda bulunmuştur.Kalite standartlarına uygun üretim yaparken tüm tüketicilerin sağlığını ön planda tutarak mevzutla ilgili gıda güvenlik önlemlerini almayı kendine amaç edinmiştir.

ANTEPSAN kalitesini ve hassasiyetini ISO 9001:2000 kalite yönetim sisteminin ve ISO 22000 : 2005 gıda güvenliği yönetim sisteminin uygulanması ile resmileştirerek,müşterilerin güvenini kazanmıştır.Yüksek motivasyon ve başarı azmine sahip çalışanların bilinçli katılımı ile sürekli gelimeye ve iyileştirmeye katılımı sağlamak prensiplerindendir.Tedarikçileri ile birlikte karşılıklı işbirliği ve güven içerisinde çalışıp verimliliği artırmak müşterilere karşı duyulan sorumluluk gereğidir.


Bir şirketin oluşması ve mevcudiyetini devam ettirmesi şüphesiz müşteri desteğine bağlıdır.Bu bilinç içerisinde şirketimiz, ürün ve kalitede sürekli iyileştirmeyi kendine amaç edinerek, müşteri desteğini sağlamak arzusundadır.

Antepsan Kuruyemiş Gıda Turizm San. ve Tic. Ltd Şti.Olarak müşteri talebini karşılamak ve globalleşen dünyada müşteri memnuniyetini üst limitlere çıkararak,rekabetçi piyasada mücadele etmeyi hedeflemekteyiz. Yüksek teknolojinin üretim miktarında meydana getirdiği artış,ulusal ve uluslararası alandaki pazar mücadelesinde kalite ve hijyenik unsurları ön plana çıkarmıktır.Kısa sürede çok miktarda kaliteli ürünü rekabet edebilir fiyatla piyasaya sürme mücadelesi bilindigi gibi bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır.Bunu başarabilmek ve devam ettirebilmek ,kaliteli üretimde süreklilik kavramını gündeme getirilmiştir.

Bu bilgiler doğrultusunda,üretim ve kalitede sürekliliği sağlayabilmek amacıyla ANTEPSAN KURUYEMİŞ GIDA TURİZM SANAYİ VE TİCARET LTD. ŞTİ. olarak üretimin her basamağının kontrol altında bulundurulması ve kalitede sürekliliği sağlanması,devam ettirilmesi,geliştirilmesi ve gıda güvenliği için Kalite Yönetim Sistemi olan ISO-9001:2000 ile ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemini tercih etmiştir.


Anasayfa  Hakkımızda  Ürünler  E-Katalog  İletişim  Sertifikalar  İnsan Kaynakları   (Keyifce - Antepsan)
Yılmaz
Yılmaz Yılmaz Yılmaz